Nasıl Kurutma Odası Kurulur?

Özellikle büyük şehirlerde halı yıkama fabrikaları yer sorunu, hava kirliliği, binaların çok sık olması ve gölge yoğunluğundan dolayı kurutma odalarına ihtiyaç duymuşlardır. Bu odalara asılan halılar, en son teknoloji ürünü halı kurutma makineleri sayesinde artık ekonomik ve hijyenik bir biçimde, çok kısa sürede sorunsuz olarak kurutulmaktadır.
Halı yıkama fabrikaları kurdukları bu odalardan en iyi verimi alabilmeleri için oda ölçülerinin en ve boyun birbirine yakın (örneğin en 5 metre, boy 7 metre) olması önem taşır. Yani dar ve uzun odalar olmamalı, kare veya en ve boy farkı 2 metreyi geçmeyen dikdörtgen şeklinde olmalıdır.

Kurulacak olan kurutma odasının duvarları, yerler ve tavan dahil olmak üzere her yer en az 4 cm kalınlığında sandeviç panel veya strafor köpük ile kaplanmalıdır. Tavan yüksekliği 2.30 cm veya altı olmalıdır. Resimde görüldüğü gibi oda içerisine 2 adet havalandırma fanı takılmadır. Oda ısısının muhafaza edilebilmesi kurutma süresinin kısalmasını ve işletme maliyetinin çok yüksek bir oranda azalmasını sağlar. Oda içerisinde yapılacak askıların arasındaki uzaklık ise 15 cm olmalıdır. Çünkü kurutma makinesinin sağladığı rüzgarın halıların arasından rahat geçmesi gerekmektedir. Resimde görüldüğü üzere kurutma makinesi oda içerisine dik olacak şekilde ve odanın kısa olan duvarına ortalanarak konumlandırılmalıdır. Kurutma makinesi duvara en az 40 cm yaklaştırılmalıdır. Odaya asılacak halılar içerinde su kalmayıncaya kadar minimum 3 dakika sıkılmalıdır. Kalın ve geniş halılar kurutma makinesine yakın, ince ve küçük halılar arka kısımlara dizilerek kurutma süresinin kısalması sağlanabilir.

Kurutma odasına kurulacak olan makinede mutlaka nem toplama özelliği bulunmalıdır. Çünkü yıkanmış ıslak halılar kurutma odasında sadece ısıtılarak kurutulmaya çalışıldığında, ortaya çıkan buhar daha sonra tekrar yoğuşarak halılara nüfuz eder ve ıslak kalmasına sebep olur. Kurutma makinelerinde bulunan bataryalar ısıtma ve nem toplama özelliklerine sahip oldukları için buharlaşan suyu yoğuşturup sıvı hale getirirler ve drenaj hortumu vasıtası ile oda dışına atarlar.